Sign Up For Our Newsletter
Email:

I4C

8th Grade - Cost per Unit

advertisement

Calculates rates involving cost per unit to determine the best buy. SPI 0806.1.3


Links verified on 11/12/2016


  1. American Grocery Shoppers - Consider the problem of determining a "better buy" when you are shopping for canned tomatoes. (an interesting perspective on unit cost) [This expired link is available through the Wayback Machine Internet Archive. If the page doesn't load quickly click on Impatient? at the bottom right of the page.]
  2. An Adobe Acrobat document in .pdf formatApplying the Unit Rate Approach - [worksheet] students record the rate appropriate for the question asked, find the corresponding unit rate, write a short sentence interpreting the unit rate, and use the rate to find a solution to the problem [This expired link is available through the Wayback Machine Internet Archive. If the page doesn't load quickly click on Impatient? at the bottom right of the page.] This link includes something for the teacher to print
  3. The Cost Per Unit of Baking Items - calculate the cost of recipes
  4. Math at the Mall - practice percentages and finding the best deal while shopping at a virtual mall This site is interactive and allows students to play a game or input or collect data
  5. Proportional Relationships and Unit Rates - lesson plan with links to several worksheets A lesson plan can be found at this site
  6. Quiz on Smart Shopping - a three question quiz to test understanding of cost per unit This site includes questions for your students to check their understanding
  7. Significant Figures Calculator - one of many calculators available from Omni Calculator
    1. Related Calculators from Omni Calculator
    2. Price (Quantity) - compares cost per quantity of two different products
    3. Pizza Comparison - helps decide between one large or two smaller pizzas
    4. Tap Water - shows how much we save when we drink tap instead of bottled water
  8. What's for Lunch? Pizza Cost Comparison - Visit the Internet Pizza Server and compare costs for different combinations of toppings and pizza sizes. You will also have the opportunity to create and "order" a pizza of your choice. This site is interactive and allows students to play a game or input or collect data
A resource for the teacher to use in planning their lessons site for teachers | A PowerPoint show related to this standard PowerPoint show | An Adobe Acrobat document in .pdf format Acrobat document | A Microsoft Word document to be downloaded Word document | This interactive site would work well on an interactive whiteboard whiteboard resource | This resource includes voice instructions for students sound | A video is available through this link video format | This site is interactive and allows students to play a game or input or collect data interactive lesson | This site includes questions for your students to check their understanding a quiz | A lesson plan can be found at this site lesson plan | This link includes something for the teacher to print to print

Internet4classrooms is a collaborative effort by Susan Brooks and Bill Byles.
 

  

advertisement

advertisement

Use of this Web site constitutes acceptance of our Terms of Service and Privacy Policy

203545968 US 1 desktop