Quantcast
Sign Up For Our Newsletter
Email:

I4C

5th Gr Math Tasks - Common Core

advertisement







CCSS Tasks for 5th Grade


Use these tasks to help students prepare for multi-step questions.



Common Core Word Problems 5th Grade Math
5. MD .1

Harry bought three new fish for his fish tank. Each fish weighed 3 oz. He already has 6 fish of the same size in his tank. The fish are growing every day. Harry measures one fish each week to get the average of each fish. After six weeks, his fish each weigh 3.2 oz. His fish tank will only hold 3 pounds of fish. after 24 weeks can he keep all of his fish in the tank? Show your work.

5. MD .1 Jayden was so lucky! His parents let him have a rescue dog! He went to the store with his dad to buy some dog food. The Fray food, 20lbs for 13.99, said to feed the 23 lb dog 2 cups of food in the morning and 3 cups in the evening. The Digger food, 20 lbs for 17.99, said to feed a 23 lb dog 13 oz of food in the morning and 27 oz of food in the evening. The dad was wanting to get the 20 lb bag that would last the longest and the cheapest. Which brand should he buy? Show your work.
5. MD .1 Jayden decided to build his new dog a house. The dog weighed 23 lbs and was 2 feet long and 1 foot high. Jayden decided to build a house that was 4 feet long , 2 feet wide, and 3 feet high. His dad said he would build the roof. Jayden went to the store to buy wood and nails. Each piece of wood was 24 inches long and 4 inches high. How many pieces of wood would Jayden need to build his dog house? Draw a diagram of how you would build the house with the wood purchased. You may use tools such as a hammer and a saw to build your house.
5.MD.1 Calyn has a new pup. She has to build a cage for him. It has to be big enough to hold him when he is grown. The vet said the new pup will weigh 32 lbs. She needs a cage 5 ft in length, 5 ft in width and 4 ft in height. How many cubic feet with the pen be so the dog has room to move around? If she bought another dog, how many cubic feet will each dog have?
5.MD.1
5.NF.1
Hudson was going camping with his dad. Instead of buying Trail Mix, he decided to make his own. He went to Whole Foods and got one fourth cup of pumpkin seeds, two fourths cup of pineapple chips, one fourth cup of cranberries, two fourth cups of almonds, one fourth cup sunflower seeds, and two fourths cup of shredded coconut. How many cups of trail mix would he have? But on his way home, he lost his pineapple chips before he could put them in the mix. How much mix would he have then? Show your work for both problems.
5.MD.1 Bob's mother told him it was bedtime. He goes to bed at 9:15pm. He had some things to do before he went to bed. He brushed his teeth, which took 3 minutes. He changed clothes, which took 5 minutes. He played with his legos in his room for 18 minutes and read for 17 minutes. He sang to himself the new rap song for 13 minutes. What time did he finally get in bed to go to sleep?
5.NBT.1 Mom went to the store to buy the week's groceries. Since we were having a birthday party, the bill was higher than usual. Usually the bill was about $151.50, but this week it was $195.35. In which number is the 5 in the hundredths place?
5.NBT.1, 5.NBT.2 My dad's shoe store really did well this year in this depression season where no one was spending money. He made $2,715,030.40. How would you write this number in the expanded form? How would you write it in the standard form?
5.NBT.1, 5.NBT.2, 5.NBT.5 Emma and Mia sold popcorn at the school fair. They made $138.58. The boys, Logan and Tyler, sold drinks and they made $549.21. Write the total amount they made at the fair in expanded notation. Show your work.
5.NBT.3 Dylan could run like the wind! In his first practice run, he ran 1 mile in 8.547 minutes. At his second practice run, he ran 8.539. Which practice was faster? How do you know? Write these numbers in expanded form. Compare the numbers using >, = and < symbols .
5.NBT.3 Lillian was in a fishing contest. She caught 3 fish, the first one was 3.472 oz., the second 1.963 oz. and the third fish was 3.228 oz.. After adding them up, she found she had to beat one person who had a total of 8.658. Did she win? Compare the winning numbers with the 2nd place winner using >, = and < symbols . Write the numbers in expanded form.
5.NBT.5 Eli and his mom went to the farmers' market to get their vegetables for canning. They bought 3 bushels of tomatoes for 21.59 a bushel, 5 lb of squash for .99 a pound, 2 bushels of okra for $19.20 a bushel, and 3 bushels of peaches for $25.49 a bushel. Mom only brought $200.00 to the market. Did she have enough money? Show your work.
5.NBT.6 We won a trip to Arizona! Only thing is we had to get there ourselves. Arizona is 856.518 miles from our house. If we have three days to make it to Arizona, how many miles per day would we need to drive? Write the answer in expanded notation. Show your work.
5.NBT.6 5.NBT. 7 The Beginning of School Parent meeting consisted of a picnic this year. The school was selling items to help fund twelve new classrooms. Ava was in charge of the sandwiches and she made $519.50. Eli was in charge of the drinks and he made $854.75. Lucas was selling candy and popcorn. He made $471.85. Zoe was in charge of the games. She made $1,363.45. One eighth of the money was going to the Parent Committee. How much did each of the new classrooms get? Show your work.
5. NBT. 7 Mia really wanted an ipad. It costs $495.00. Her mom refused and told her to go get a job. Mia applied at a restaurant and they accepted her. She would earn $2.75 an hour and will work for 4 hours a day 5 days a week. She was counting on big tips to help her out. The first week, she made $40 dollars in tips a day. The next week, she made $50 dollars in tips a day. She guessed she would average about about $45 a day in tips. If she was able to make about $45 a day in tips, how many weeks will she have to work to earn enough to buy an ipad. Show order of operations. Write the equation and explain how you came to that conclusion.
5.NF.1 Mrs. Johnson told Lila she could paint her room any color she wanted. Lila decided to make up her own color. She took 1/8 gallon of purple and 1/4 gallon of white and added it to the full gallon can of gray paint. To add it she had to take out some of the full can to make room for her other colors to mix. How much paint did she have to remove from the gallon can?
5.NF.2 Blake couldn't wait till next week. His cooking class meets and they are going to make cakes to take home and to eat there. When he gets to class, he sees all kinds of measuring cups and recipes written down on the table along with flour, and butter and a lot of other ingredients. He picked up the first recipe he could grab when the teacher said get busy. This was a cake recipe. He was to make three cakes. But the recipe was only for one cake! Ugh, he would have to figure this out. For his part he had to get 2 and an eighth cups of flour and one and a fourth cup sugar for one cake. But they only had one bowl so he had to make three cakes at the same time. How much flour and sugar did he need for the three cakes?
5.NF.2 Blake couldn't wait till next week. His cooking class meets and they are going to make cakes to take home and to eat there. When he gets to class, he sees all kinds of measuring cups and recipes written down on the table along with flour, and butter and a lot of other ingredients. He picked up the first recipe he could grab when the teacher said get busy. This was a cake recipe. He was to make three cakes. But the recipe was only for one cake! Ugh, he would have to figure this out. For his part he had to get one fourth stick of butter. The butter had 8 tablespoons in a stick. How much butter would be left after getting enough for three cakes? Show your work.
5.NF.3 Mrs. Smith loved flowers. She planted her whole front yard with different kinds of flowers. She planted 25 tulips, but only 20 of them bloomed. She planted 50 daffodils, but only 40 of them bloomed. What fraction can represent how many of each variety of flower bloomed and what fraction can represent how many of each have not bloomed yet?
5.NF.6 Henry and William wanted to earn their boy scout badge by picking up trash on the beach. They brought garbage bags to put the trash in. Henry filled up two fifths of his bag. William filled up 3 times as much as Henry did. How many bags did William fill up? Show your work.
5.NF.6 John wanted to plant a garden. He wanted squash, tomatoes, peppers, and beans. He laid out his plot of land. One eighth would be peppers and beans each. He wanted twice as much squash as tomatoes. How much land was left for the tomatoes? Show your work.
5.NF.6 Peter ordered a 16 inch pizza. It had 16 pieces. His friends came over to help him eat it. Pete had 4 pieces, Tommy had 3, and Sally had 3. What fraction of the pizza was left?
5.NF.6 Peter ordered a 16 inch pizza. It had 16 pieces. His friends came over to help him eat it. Pete had 4 pieces, Tommy had 3, and Sally had 3. What fraction of the pizza was left?
5.NF.6 John wanted to plant a garden. He wanted squash, tomatoes, peppers, and beans. He laid out his plot of land. One eighth would be peppers and beans each. He wanted twice as much squash as tomatoes. How much land was left for the tomatoes? Show your work.
5.NF.6 Joan had a Sweet Shop. She made 150 individual pieces each day. Mrs. Johnson came in and bought one tenth of her pieces. Mr. Cobb bought one fifth of what was left over. Eddie came in and bought 8 pieces of what she had after her other two customers. What fraction did she have left over?
5.NF.7, 5.MD.1 Evan's mom bought him a six pound box of legos. He didn't think it would be much fun to play by himself so he called up his friends to come over. He divided the legos between his 4 friends. How many pounds of legos did each boy get? Show your work.
5.NF.7 Jude was having a party and was at the grocery buying sodas. He knew each can held 12 oz. and contained one and a half servings. There were 25 people coming to the party. How many drinks did he need to buy if each person had one serving? Show your work.
5.OA.1, 5.OA.2

Write out this numerical expression. Add 4 plus 3, then multiply by 6. Add 8 to the product.

5.OA.1, 5.OA.2 2 players - Take 4 dice and roll them. Write up a numerical expression that has the largest outcome. The person with the largest number for the answer wins. How many times can you win?
5.OA.2

Interpret this problem without calculating the answer. 6 x (341+745)

5.OA.1, 5.OA.2

Write the expression of this problem. Kevin, who was 10, had an older brother who was 12 and an older sister who was 4 years younger than the sum of her brothers ages.

5.OA.1, 5.OA.2

Write the expression of this problem. Eli worked 30 hours this month. Olivia worked 7 hours less than 2 times as much as Eli.

5.OA.2

Write the expression of this problem . Casey had 7 boxes of birthday cards to sale. There were 25 cards in each box. He was able to sell 75 cards. How many boxes of cards did he have left to sale?

Internet4classrooms is a collaborative effort by Susan Brooks and Bill Byles.
 

  

advertisement

advertisement

Use of this Web site constitutes acceptance of our Terms of Service and Privacy Policy

250502482 US 1 desktop not tablet not iPad device-width