Quantcast
Sign Up For Our Newsletter
Email:

I4C

5th Grade Interactive Math Skill Builders

Consumer Math - CCSS 2.MD.C.8, Mathemtical Practices


Links verified on 08/12/2022

1. Cash Out.

Click Image to Enlarge

 
You're the cashier at this crazy store. You need to give change to the customers buying things. Try to sell as many items as possible before the time runs out. SEE MORE
 
2. Change Maker.

Click Image to Enlarge

 
Figure out how many of each bill or coin you expect to get back when you pay for something. Four levels and five currency styles are available in this great game. SEE MORE
 
3. Coffee Shop.

Click Image to Enlarge

 
Purchase supplies, create your coffee recipe, set your price... and start selling! SEE MORE
 
4. Consumer Math: Unit Prices.

Click Image to Enlarge

 
Practice unit prices in consumer math with Math games. SEE MORE
 
5. Coupon Comparison Game.

Click Image to Enlarge

 
This activity teaches the player to compare coupons and find the better deal. SEE MORE
 
6. Farm Stand Math.

Click Image to Enlarge

 
Come on over to the farm stand to practice your multiplication and addition. Multiply the amount of apples or eggs by their price, then add them together for your total. SEE MORE
 
7. Ice Cream Shop.

Click Image to Enlarge

 
Convert improper fractions to mixed fractions SEE MORE
 
8. Lemonade Larry.

Click Image to Enlarge

 
Calculate how much to charge each customer. SEE MORE
 
9. Lemonade Stand from Cool Math.

Click Image to Enlarge

 
Operate your own business for 7, 14, or 30 days and make as much money as you can.  SEE MORE
 
10. Let's Go Shopping.

Click Image to Enlarge

 
Estimate by rounding to the nearest dollar as they shop SEE MORE
 
11. Lunch Lady.

Click Image to Enlarge

 
The Lunch Lady (you) must total the three items on ten lunch trays (one at a time) in three minutes. SEE MORE
 
12. Money Game.

Click Image to Enlarge

 
Solve different math problems about money. Click on the denominations in the cash drawer so that they add up to the correct answer. Some answers might have multiple correct answers SEE MORE
 
13. Price Lists.

Click Image to Enlarge

 
Using price lists to answer a math question. SEE MORE
 

 

 

Internet4classrooms is a collaborative effort by Susan Brooks and Bill Byles.
 

  

advertisement

advertisement

Use of this Web site constitutes acceptance of our Terms of Service and Privacy Policy

437109265 US 1 desktop not tablet not iPad device-width